poniedziałek, 18 maja 2015

Ile jest chodów Konia i ile mają odmian?

Podstawowe chody Konia to
- Stęp
- Kłus
- Galop
- Cwał (który jest odmianą galopu)

U niektórych Koni występują także inochód i tölt.

Opowiem teraz o o nich wszystkich :)

Stęp - Najwolniejszy z chodów Konia. Jeździ się nim głównie przed treningiem i po treningu, a także w ramach odpoczynku.

Wyróżniamy w nim:

Stęp zebrany - Praca kończyn w stępie zebranym jest bardzo energiczna. Krok jest krótszy niż w stępie pośrednim, ale bardziej wyniosły.
Stęp pośredni - Ślady tylnych kopyt nieco przekreślają ślady przednich.
Stęp wyciągnięty - Koń porusza się maksymalnie wyciągniętym krokiem, ślady tylnych kopyt wyraźnie przekraczają ślady przednich kopyt.
Stęp swobodny - Koń jedzie na luźnej wodzy. Jest on głównie wypoczynkiem dla Rumaka i jeźdźca.
Krok hiszpański - W tej figurze koń podnosi wysoko nogi. Jest to ćwiczenie bardzo męczące dla konia i ogólnie nie poprawia jego kondycji fizycznej.

Stęp hiszpański:



Kłus - Dwutaktowy chód Konia. Jest bardzo skoczny. 

Istnieją cztery rodzaje kłusa wykonywanego przez Konia:

  • kłus roboczy – naturalny chód konia, w którym Koń porusza się rytmicznie i w równowadze, nie wkładając w to większego wysiłku;
  • kłus pośredni – nieco szybszy od kłusa roboczego i wymagający od konia nieznacznego wydłużenia, stosowany jest najczęściej jako jeden z elementów ujeżdżania konia;
  • kłus wyciągnięty – przy każdym kroku koń maksymalnie wyciąga kończyny, chód ten wykonuje się jedynie podczas pracy na ujeżdżalni
  • kłus zebrany – Koń porusza się z podstawionym zadem, wykroki są mniej obszerne, lecz bardziej efektowne i sprężyste niż w kłusie pośrednim.
Wyróżnia się trzy rodzaje jazdy kłusem:
  • kłus anglezowany, stosowany najczęściej – jeździec rytmicznie podnosi ciało z siodła co drugi takt czyli w momencie, gdy para nóg ("zewnętrzna") przednia i ("wewnętrzna") tylna przesuwa się do przodu;
  • kłus ćwiczebny (wysiadywany), stosowany, gdy chcemy zyskać większą kontrolę nad koniem i użyć precyzyjnych pomocy. W kłusie ćwiczebnym jeździec nie unosi się w siodle. Stosowany jest przede wszystkim przy wykonywaniu wolt, półwolt i innych ćwiczeń oraz przy zmianach chodu Konia. Według mnie, jest on bardzo niewygodny :/
  • kłus w półsiadzie, który polega na lekkim podniesieniu pośladków z siodła i pochyleniu tułowia, przy silniejszym (ale nie nadmiernym) oparciu w strzemionach – stosowany jest rzadziej, głównie jako ćwiczenie i w niektórych sytuacjach jazdy terenowej.
Kłus Wyciągnięty: 




Galop - Trzytaktowy chód Konia (Mój Ulubiony <3)
 W zależności od tego, która para kończyn wysuwa się bardziej do przodu, rozróżniamy galop z prawej lub lewej nogi. Zwykle Koń galopuje na nogę odpowiadającą kierunkowi ruchu (wewnętrzna para nóg wysuwa się do przodu). Jeżeli wysuwająca się do przodu para kończyn jest parą zewnętrzną, Koń porusza się kontrgalopem.
Rozróżniamy następujące tempa galopu:

Galop roboczy
Jest to galop w naturalnym rytmie Konia; równomierny i rytmiczny; stosowany w dyscyplinie ujeżdżenia podczas wykonywania większości figur na czworoboku np. wolty i ciągi.
Galop pośredni
Zmusza Konia do wzmożonej pracy grzbietem oraz zwiększenia stopnia uginania i prostowania tylnych kończyn.
Galop zebrany
Zwolniony do minimum. Galop zebrany wymaga od Konia gibkości i dobrego wytrenowania. Chód ten bardzo obciąża stawy skokowe, nie należy go więc nadużywać. W ujeżdżeniu na czworoboku stosowany przy wykonywaniu np. półpiruetów i piruetów.
Galop wyciągnięty
Koń wydłuża nogi na tyle, na ile pozwala mu budowa jego ciała. Ruchy są bardziej wyciągnięte niż w galopie pośrednim.
Galop wyścigowy
Po prostu cwał :)


Galop Roboczy: 


Cwał -  Najszybsza odmiana chodu końskiego występują 4 takty uderzeń kopyt.

Cwał jest odmianą galopu wyciągniętego – oprócz tego, że ślady kopyt tylnych przekraczają ślady kopyt przednich, koń porusza się tak szybko, że rozbija chód na cztery takty (każdy galop jest trzytaktowy, prócz cwału, który ma cztery takty). Noga prowadząca pracuje w cwale tak samo, jak w galopie.
W cwale jeździec unosi się z siodła do półsiadu, odciążając w ten sposób grzbiet konia. Cwał jest chodem wykorzystywanym podczas wyścigów konnych.
Ciekawostka: Najszybsze konie świata (pełna krew angielska) cwałują z prędkością ponad 60 km/h!


Inochód naturalny sposób poruszania się niektórych ssaków kopytnych i psowatych polegający na unoszeniu jednocześnie obu  kończyn z jednej strony ciała. W chodzie tym, podobnie jak w kłusie, słychać dwa takty.
Inochód zaliczany jest do chodu dwutaktowego konia. Niektóre konie - np. rasa Paso Fino poruszają się w ten sposób naturalnie niezależnie od prędkości. W polskich hodowlach konie chodzące inochodem zdarzają się bardzo rzadko.
Ten rodzaj chodu obserwuje się też np. u wielbłądówżyraf i zwierząt drapieżnych, takich jak wilk grzywiasty, oraz niektórych ras psów.

Tölt - szybki, czterotaktowy chód, w którym K stawia nogi w kolejności: przednia prawa, tylna prawa, przednia lewa, tylna lewa w taki sposób, że cały czas przynajmniej jedna znajduje się na ziemi. Chód ten jest bardzo wygodny dla jeźdźca, jednak długotrwałe poruszanie się töltem jest bardzo męczące dla konia.

To by było na tyle :)
Piszcie, który chód jest waszym ulubionym!
Pozdrawiam 
~ Rita

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz