sobota, 17 października 2015

Przeszkody jeździeckie

Siema kochani! Dziś postanowiłam napisać wam co nieco o przeszkodach jeździeckich :D


STACJONATA


1
Jest jedną z najbardziej popularnych przeszkód. Składa się z dwóch stojaków i jednej belki albo kilku belek zawieszonych jedna nad drugą. Z kilku stacjonat można zrobić inne przeszkody, np. doublebarre, triplebarre albo oksera.
2
KOPERTA (często też nazywana krzyżakiem)
Jest drugą co do popularności przeszkodą. Składa się z dwóch stojaków i dwóch belek skrzyżowanych ze sobą pośrodku. Na treningu belki mogą opierać się na ziemi, ale na zawodach już nie.
3
BRAMA SZTOKHOLMSKA

Przypomina bramę. Zbudowana jest z pionowych kolumn zrobionych z lekkich cegieł (np. drewnianych) i z drewnianego płotku. Często ma wycięcie. Jest niezbyt popularną przeszkodą.
4
MUR

Jest dość znaną przeszkodą. Składa się z lekkich, pustych cegieł (np. z drewna), które można dokładać, by podwyższyć przeszkodę. Cegiełki są specjalnie do siebie przymocowane.
5
OKSER

Składa się z dwóch pojedynczych stacjonat ułożonych jedna za drugą na jednym poziomie. Innym rodzajem tej przeszkody jest tzw. pijany okser. Drągi są ukośnie ułożone w różne strony, tzn. w jednym prawa strona jest podniesiona wyżej, a w drugim lewa.

6
DOUBLEBARRE i TRIPLEBARRE
Pierwszy z nich zrobiony jest z dwóch stacjonat, z których druga ma trochę wyższy poziom. Triplebarre natomiast ma trzy stacjonaty, z których każda kolejna jest wyższa od poprzedniej.
7
CAVALETTI
Nie jest to do końca przeszkoda, ale możemy ją jako taką traktować. Składa się z drągów położonych na ziemi (lub na niewielkim podwyższeniu), jeden za drugim. Można przejeżdżać je dowolnym chodem. Odległości pomiędzy nimi w stępie wynoszą 80-100 cm, w kłusie 130-150 cm, a w galopie 3-3,5 m.
 Odległości podane są dla dużych koni.
8
RÓW Z WODĄ

Jak sama nazwa wskazuje składa się z rowu wypełnionego wodą. Jest to skok na szerokość basenu. Koń nie może naruszyć tafli wody, ani dotknąć kopytem linii wyznaczającej koniec rowu.

Przeszkód jest oczywiście więcej, ale te są najczęściej spotykane :)
Ps. Przez które najbardziej lubicie skakać? :)



Źródło - http://tipy.interia.pl/artykul_15768,jakie-sa-rodzaje-przeszkod-w-skokach-konnych,2.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz